Jaký pes je pro mě ten pravý?

Plánujete si pořídit nového psího člena rodiny? Jedná se o velký závazek, ale pokud si vyberete správně, věříme, že získáte nejlepšího kamaráda a parťáka na celý život. Začtěte se do našeho článku a zjistěte více.

5 kroků pro budoucí pejskaře

Rozhodnutí o přijetí psa by mělo být dohodnuto s ostatními členy vaší rodiny a na základě srovnání vlastních očekávání a možností s potřebami a požadavky.

 • Získejte co nejvíce o povaze a vzhledu jednotlivých plemen psů, abyste našli svého domácího mazlíčka, který nejlépe vyhovuje vaší rodině.
 • Vezměte v úvahu požadavky konkrétní rasy (např. fyzická aktivita, péče, atd.) a popřemýšlejte o tom, zda je budete schopni splnit.
 • Zvažte, která rasa se bude cítit nejlépe u vás doma, s ohledem na váš životní styl a životní podmínky.
 • Věnujte pozornost jiným členům domácnosti (např. dětem, jiným zvířatům) a vyberte si plemeno, které snadno přijme jejich přítomnost.
 • Analyzujte, kolik času a peněz můžete věnovat zvířeti a přečtěte si, jaké důležité věci je při výběru psa zvážit.

Při rozhodování o koupi psa musíte vzít v úvahu potřeby plemene. Zjistěte jaké jsou požadavky na péči a fyzickou aktivitu psa. Některá plemena (např. dlouhosrstí psi) vyžadují denní péči, jako třeba vyčesávání. Některé rasy vyžadují pravidelné koupání a stříhání. Zjistěte si také,  jakou dávku denního pohybu a hry bude pes očekávat.

Ovčáci (belgický ovčák, border kolie) jsou uzpůsobeni pro práci a potřebují zaměstnat. Pokud není uspokojena jejich nutnost pohybu, např. ve formě hry nebo učení se novým dovednostem, bude zvíře frustrované a může vykazovat nežádoucí chování. Pokuste se přizpůsobit požadavky svého budoucího člena rodina svým vlastním schopnostem.

vyber-psa-stenata

Co můžete psovi nabídnout?

Přemýšlejte o tom, jaký vy sami vedete životní styl a vyberte si pro něj nejvhodnějšího plemeno. Kolik času trávíte v práci a jak často a jak dlouho procházku si můžete dovolit?  To vám také pomůže se rozhodnout, protože některá plemena potřebují více procházek a zábavy a nebudou chtít trávit většinu dne sama. 

Kromě toho zvažte podmínky bydlení. Máte-li velký dům se zahradou nebo velký byt, který pes může využívat, můžete si vybrat ze psů mnoha plemen. Pokud je váš byt malý, bude lepší volba menší pes.

Ale nezapomínejte, že každý pes bez ohledu na velikost potřebuje denní dávku pohybu, zábavy a kontaktu se svou rodinou. S kým sdílíte domácnost má velký vliv na výběr plemene psů. Pokud máte děti, zkuste najít plemeno se spoustou trpělivosti a jemnou povahou, které děti dobře snáší. Pokud ve vaší domácnosti žijí i jiná zvířata, zjistěte si, jaká plemena s nimi budou v harmonii.

deti-a-psi

Jaký pes se pro vás hodí? 

Ovčáci - potřebují spoustu aktivity

Do skupiny ovčáckých a pasteveckých psů patří tato plemena:

 • border kolie
 • československý vlčák
 • německý ovčák

Jsou to velmi loajální zvířata, nejvíce šťastni jsou, když dělají něco užitečného. Pokud jste typ člověka, který rád tráví čas venku a jste připraveni na dlouhé procházky, pak je tato kategorie psů pro vás ta pravá.

Buldoci a knírači - velké osobnosti

Tyto plemena měli v minulosti zajímavou práci, např. bišonek - společník námořníků a miláček francouzského dvora nebo buldok - chován pro zápasy s býky.

V této skupině najdete psy s velkou osobností. Například:

 • buldoci,
 • knírači,
 • shih tzu.

Miniaturní psi - malá stvoření se zajímavým charakterem

Pokud chcete pejska menšího vzrůstu, ale přesto s velkých duchem, pak je psík ze skupiny miniaturních psů právě pro vás. Od yorkshirských teriérů k pomeranianům, od maltézského psíka po pekingského psíka -  tyto malé psí postavičky se okamžitě začnou domáhat svých práv a budou za ně bojovat. Pokud hledáte společníka, který obohatí váš život v malém prostoru, je to ta pravá volba pro vás.

Lovečtí psi - nejen pro myslivce a lesníky

Od jezevčíků po ohaře, od baseta po bígla, honiči a barváři všech velikostí a tvarů. Všichni mají lovecké schopnosti, skvělý zrak i čich. A se správným množstvím cvičení a spoustou legrace bude takový pes šťastným členem vaší rodiny. 

Záchranáři a strážní psi - chtějí být užiteční

Pomyslete boxera, huskyho nebo bernardýna. Tito psi dosáhnou svého plného štěstí, když mohou být užiteční. Nejen ovčáci, ale i výše zmíněné psí rasy často slouží i jako policejní psi nebo pátrací a záchranáři. Trénujte je dobře a vaše rodina bude mít přítele a ochránce na celý život.

Teriéři - svérázní psi 

Tito spontánní malí psi rádi hrabají, mají silný lovecký instinkt a rádi mají poslední slovo. Pokud máte doma zahradu a velký prostor, pak pro vás může být pes plemene jack russell teriér, bulteriér nebo foxteriér správnou volbou.

Vše samozřejmě záleží na individuálním přístupu každého z vás. Vždy bude záležet především na výchově a přístupu k vašemu novému členovi rodiny. Výběr plemene není tak obtížný, ale je to velká odpovědnost - štěně si nemůžete vzít a po roce ho zahodit, protože jste si mysleli, že to bude jiné.

Jaké psi mají Češi nejraději?

Top 3 nejoblíbenějších plemena psů podle statistik za poslední roky:

 • Německý ovčák

 Německý ovčák neboli vlčák není oblíbený jen v naší republice, ale patří k nejoblíbenějším plemenům celosvětově. Využívá se jako hlídač a také jako služební pes, je oddaný a snadno cvičitelný pes.

 • Jezevčík

 Jezevčík patří k loveckým plemenům, je věrným společníkem hlavně u myslivců. Je tvrdohlavý, přesto je oblíbený i v běžných domácnostech. 

 • Yorkshirský teriér

 Yorkshirský teriér je oddaný svému páníčkovi, je živý, hravý, bystrý, ale tvrdohlavý. Je skvělý hlídač s hlasitým štěkotem.

Už máte svého favorita? Vybírejte zodpovědně a pokud patříte mezi začátečníky, tak přizvěte k výběru zkušenějšího pejskaře. Přejeme vám, abyste si se svými pejsky užili mnoho společné zábavy.