Jak čistit psovi zuby?

Péče o hygienu vašeho psa vždy přináší pozitivní výsledky. Stojí za to věnovat zubům vašeho mazlíčka velkou pozornost. Jejich čištění by nemělo být podceňováno kvůli nepříjemným následkům.

Proč je důležité psovi čistit zuby?

Nedostatečné čištění zubů má za následek nejen nehezký vzhled psa, ale také nepříjemný zápach a následně zdravotní potíže. Pes se zánětem dásní se může zdráhat žvýkat i své oblíbené pochoutky. Majitel psa by proto tyto náznaky neměl ignorovat.

I při absenci alarmujících signálů by měl majitel se svým psem navštívit veterináře, který zhodnotí stav chrupu. Čištění zubů by mělo být zahrnuto do denního rozvrhu jako pevná součást.

Když pes jí, jídlo zůstává na zubech a přirozeně obsahuje bakterie. Z těchto zbytků se stává snadno odstranitelný plak. Za tímto účelem můžete svému psovi dát dentální a žvýkací pamlsky, které pomáhají čistit zuby a jsou chutné a poskytují správné živiny. 

Stejně dobrým způsobem je použít přirozená hryzátka, jako např. jehněčí nožku. Jsou velkou pochoutkou bez konzervantů a obohacují stravu o živiny. Takové lahůdky jsou dobrou a bezproblémovou metodou čištění zubů psa. 

Pozor! Nedodržování a ignorování problému může mít za následek, že psovi bude muset být odstraněn zubní kámen v anestezii.  

psi-zuby

Metody čištění zubů u psů

Mezi další metodu domácího čištění zubů je čištění pomocí kartáčku, k čemuž potřebujete speciální psí zubní pastu a zubní kartáček. Doporučujeme zubní kartáček na prst, který umožňuje perfektní kontakt kartáčku a zubů vašeho psa. Stojí za to zavést pravidelné čištění zubů, ideálně 1x denně. Než svému psovi vyčistíte zuby, zvykne si na chuť zubní pasty. Celý proces trvá jen několik minut.

V případě tvorby zubního kamene se mechanické čištění zubů provádí v ordinaci. Veterinář rozhodne, které zuby jsou vhodné k léčbě a které jsou zdravé. Procedura může probíhat v celkové anestezii nebo po podání sedativ. Veterinář také může provést ultrazvukové čištění. Ultrazvuk změkčuje kámen a způsobuje jeho odstranění. Psi s menším nánosem zubního kamene podstoupí proceduru, která trvá přibližně 40 minut, střední a až velký nános zubního kamene lze odstranit zhruba za 90 minut.

Mechanické nebo ultrazvukové čištění zubů probíhá na profesionální veterinární klinice. Cena jednoho ošetření odstranění zubního kamene se pohybuje od 1000 - 3000 Kč (na některých klinikách zaplatíte i více peněz), cena je ovlivněna počtem zubů, které je třeba léčit a podáním sedativ.

Doufáme, že se pro vás a vašeho psího miláčka stane čištění zubů zábavou a běžnou součástí života. Jde o zdraví vašeho pejska a o prevenci větších zdravotních problémů.