Se psem do Jizerských hor

Vydejte se do přírody - sbalte si batoh, psa a jeďte na pár dní do krásných Jizerských hor, kde vás čeká nedotčená příroda.

Co vidět v Jizerských horách?

Jizerské hory jsou nejsevernějším pohořím v České republice. Nejvyšším vrcholem je Smrk v nadmořské výšce 1124 m. V dosahu jsou přírodní rezervace, včetně oblíbené Jizerskohorské bučiny, která chrání prales.

Navzdory tomu, že hory nejsou vysoké, nabízí mnoho krásných tras a dechberoucích výhledů. Krajina je velmi rozmanitá, jsou zde jak dlážděné cesty, tak strmé kamenné přístupy, skalní vrcholy, jehličnaté stromy a rozsáhlá rašeliniště.

Jizerské hory nabízí bohatou síť stezek, které umožňují dlouhý trekking i jednotlivé trasy na menší výlety. Na některé z nich, které zvládne i váš pejsek, se podíváme.

jizerske-hory-priroda

Zdroj foto: Kudyznudy.cz

Jaká místa navštívit se psem? 

  • Paličník (972 m) - Smrk (1124 m)

 Výlet z Bílého potoka na rozhlednu na Paličníku a poté na Smrk je velmi příjemným výletem na několik hodin.

Celková délka trasy: 15 km

Auto můžete nechat zaparkované poblíž Bartlovy boudy, je to blízko od stezky, trasa vede po žluté turistické značce. Přístup začíná ve výšce 520 m n.m. a pomalu stoupá lesem a vede do rezervace Bukové hory. Hájený potok doprovází první část cesty, voda krásně šumí napravo i nalevo. Dále trasa odbočuje vpravo a stoupá po svahu směrem k rozhledně Paličník (972 m n.m.).

Po chvíli pokračování v cestě po žluté značce se dostanete k modré značce, která vede na Smrk. Chcete-li až na vrchol, jděte doleva a postupujte podle značek. Modrá trasa vede po asfaltu, na chvíli se napojuje na červenou (Na písčinách, 877 m n.m.), zahne doprava a strmě stoupá po kamenech a dřevěných lávkách.

Za 15 minut se dostanete na vrchol Smrku s vyhlídkovou věží s výhledem do okolí. Nachází se zde i pomník německého básníka Theodora Körnera. Na úbočí hory je také pramen známe řeky Hájený potok.

  • Ořešník (800 m) - Holubník (1071 m)

Vydejte se po červené značce k Ořešníku, která vede z vesnice Hejnice, záchytným bodem vám bude Kostel Navštívení Panny Marie.

Celková délka trasy: cca 18 km

Auto můžete nechat na parkovišti hned vedle kostela. Trasa vede kolem kostela a poté mezi pastvinami. Před sebou budete mít neustále výhled na svah Ořešníku pokrytý stromy. Červená trasa stoupá lesem a vede do přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, ty ve společnosti šedých buků dosahují velkého shluku skal.

Pro výstup na Ořešník musíte vylézt několik skalních bloků a poté vystoupit úzkým kamenným schodištěm. Samotný vrchol je malá skála. Po sestupu z Ořešníku se můžete vrátit stejnou cestou do Hejnic nebo pokračovat v treku směrem k vodopádu Velký Štolpich, před očima se vám objeví  30 metrů dlouhý systém kaskád stékajících po skalách.

Další trasa vede v horní části vodopádu. Stezka vede mezi jehličnany, brzy vystoupíte na asfaltovou cestu, která vás zavede na skalnatou terasu Krásné Máří (900 m n.m.) s pěkným výhledem na hory. Poté trasa vede přes skalní skupinu Ptačí kupy (1013 m n.m.) a polní cestou na Holubník (1070 m n.m.).  

  • Frýdlantské cimbuří (900 m n.m.) 

Frýdlantské cimbuří je nejznámějším vrchol Jizerských hor. Originalita spočívá v přístupnosti. Na vyhlídce je zajištěné zábradlí, ale dostat se k němu, je trochu komplikované.

Celková délka trasy: 12 km

Občas je nutné přeskočit mezi skalami a poté musíte jít nahoru po úzkém žebříku. Proto pozor, až zde půjdete s vaším pejskem, cesta na úplný vrchol pro něj nebude vhodná.

Trasa začíná v nadmořské výšce 405 m n.m. v obci Bílý Potok. Tam přejděte most přes řeku Smědá a za ní doprava. Cesta zpočátku vede podél Smědy a po chvíli se od ní vzdálí a bude probíhat zhruba paralelně s jejím přitokem, potokem Černý potok. Zde vede zelená stezka lesem po polní cestě, po které můžete pokračovat až do Frýdlantského cimbuří. 

Zhruba 1,5 km od vesnice míjíte křižovatku (U Liščí chaty) a další kilometr vede k bodu Černý potok, odkud můžete vystoupit přibližně 500 m k vodopádu Černý potok. Dalším charakteristickým bodem trasy je Hajní kostel, který se nachází kousek od cesty - je to rozhledna, která se vznáší nad Jizerskými lesy. Poté se z polní cesty stává trasa kamenitou, dokud se nedostanete ke žluté značce, kterou zahnete doleva do kopce a můžete se dostat na Frýdlantské cimbuří.

Kde se ubytovat?

  1. Apartmány Bílý Potok - ubytování v soukromí, apartmány jsou vybavené vlastní kuchyní a koupelnou. Výhled na hory, horský potok vám bude bublat přímo u zahrady. Poplatek za psa je 80 Kč/noc.
  2. Hotel Maredis v Kořenově - ubytovat se můžete v hotelové části nebo v chatkách s celoročním ubytováním. Pes je povolený pouze v bungalovu za částku 150 Kč/noc.
  3. Chalupa Adlerka - chalupa se nachází v centru Bedřichova, přímo u sjezdovky Malinovka, cena za pejska si můžete vyžádat u majitele chalupy.

Při cestě do Jizerských hor nezapomeňte na bezpečnost a pohodlí vašeho psa v autě.

Ochranný potah vám ušetří úklid

Při jízdě autem myslete na bezpečí i pohodlí - vaše i pejska. Pes by měl být oddělený od řidiče, aby nerušil při soustředění na jízdu a provoz. Můžete zvolit oddělení do zavazadlového prostoru mříží. Nebo pejskovi poskytněte pohodlí na zadních sedačkách. Pak oceníte ochranný potah, který ochrání sedačky před chlupy a blátem. Nezapomeňte svého psa připoutat.

Naše tipy pro bezpečnou jízdu

  • Přepravka pro psy - je nejbezpečnější pomůckou k přepravě vašeho psa. Pes se cítí bezpečně a navíc neznečistí vaše auto.
  • Postroje a pásy - pás k postroji by měl být takové délky, aby váš pes nedosáhl na druhého pasažéra, pokud chcete oddělit prostor od řidiče, zkuste autosítě. Ty jsou schopny zbrzdit náraz psa při autonehodě.

Teď už na nic nečekejte a vydejte se projít Jizerské hory křížem krážem. Uvidíte, že váš chlupáč bude pobytem v přírodě také nadšený. Při cestě nezapomeňte na bezpečnost svou i vašeho pejska, ať můžete prožít bezstarostnou dovolenou.