Procházky a péče o psa v zimě

Zima není obdobím roku, které máme rádi my, majitelé psů. Vidina toho, že si musíme oblékat vrstvy teplého oblečení, těžkých bot nebo tlustých šátků nás často přemůže a raději bychom lenošili doma. Ale naši psi ne! Ti rádi vyrazí i do zimní nepohody a užijí se několikakilometrovou procházku.

 Různí psi reagují na zimu a sníh odlišně, jedni jsou blázni z pouhé myšlenky na hraní ve bílém sněhu, zatímco jiní se schovávají a ven jít nechtějí. Bez ohledu na to, do jaké skupiny váš pejsek patří, musíte se připravit, aby vaše procházky probíhaly v pohodě i během mrazivých dnů. Jak byste se cítili, kdybyste vyběhli ven v zimě jen tak bez bundy a čepice? Podobně to mají i psi, kteří vyběhnou bez přípravy z teplého domova do zimní přírody.

Jak chránit psa před mrazem?

Většina psů, zejména velká plemena, byla od přírody dokonale připravená na pobyt venku v silných mrazech. Silná kůže, teplá a na dotek příjemná srst nebo sekrece mazových žláz jsou vhodnou vrstvou, která izoluje psa před chladem. Je třeba si uvědomit, že pouze dobře upravená srst bude psa dostatečně chránit před mrazem. V zimě se také doporučuje omezit časté koupání. V podzimním a zimním období se doporučuje obohatit stravu čtyřnohého přítele o vitamíny. Do psího jídelníčku také můžete zařadit rybí olej. Pokud váš pes tráví většinu času venku, měli byste vyvážit jeho jídelníček a přidat mu více tuků.

Pozor na psí tlapky, nezapomínejte na jejich péči!

Jak se v zimě starat o psí tlapky?

Led, sníh nebo sůl na chodníku může mít negativní dopad nejen na pohodu psa, ale také na jeho zdraví. V zimě jsou psí tlapky obzvláště citlivé na mráz. Zimní procházky pro vašeho psa mohou být méně pohodlné kvůli neustále měnícímu se povrchu. Než tedy vezmete psího kamaráda na procházku, dejte mu na tlapky psí botky. Také po návratu domů  věnujte pozornost tomu, zda nemá pes na tlapkách ledové zmrazky, které by mu mohli způsobit bolest. V případě dlouhé srsti je důležité zastřihnout chloupky rostoucí na jejich tlapkách, jinak by se v nich mohli zamotat různé nežádoucí maličkosti.

  • Tlapky některých čtyřnohých mazlíčků jsou tak citlivé, že potřebují dodatečnou ochranu, kterou jsou boty pro psy, což výrazně zvýší jejich pohodlí, ale také bezpečnost.
  • Osvědčeným postupem je také důkladně vyčistit tlapky psa od sněhu, ledu a především od soli. Pokud se sůl dostane mezi polštářky, povede to k extrémní suchosti pokožky a bolestivému podráždění.

pes-v-zime

Pokud váš pes potřebuje na zahřátí obleček, vybírejte pečlivě. Měl by dobře sedět, nikde neodstávat a nepřekážet při pohybu.

Oblečení pro psy

Typ ochranného oděvu pro psa závisí především na povětrnostních podmínkách. Pokud chceme svému mazlíčkovi během zimy poskytnout přiměřenou ochranu, měli bychom se zaměřit na kvalitní kousky. Zvažte, zda váš pes takovou podporu potřebuje (především menší pejsci nebo psi, kteří nemají hustou podsadu, ocení takový obleček). Kromě toho jsou zimní oblečky šité tak, aby chránily nejen před mrazem, ale také před špínou nebo blátem.

  • Chodíte s pejskem ven za tmy nebo v městském provozu? Případně pokud máte doma loveckého psa, nezapomeňte koupit vašemu parťákovi reflexní vestu, oblečení s reflexním prvkem.

Chystáte se jet se psem autem na výlet? Máme pro vás pár tipů, na které při cestování nesmíte zapomenout.

Cestování se psem autem nejen v zimě

  • Nezapomeňte vzít pejskovi misku na vodu a na granule.
  • Mějte psa připoutaného na zadní sedačce nebo v přepravním boxu.
  • V zimním období se hodí potahy do auta, psa budete při zastávkách venčit a bude mít tlapky od špinavého sněhu nebo bláta.
  • Nenechávejte psa v zaparkovaném autě, i když jsou okna mírně pootevřená, vnitřek vozu se může velmi rychle zahřát a způsobit nebezpečí vašeho domácího mazlíčka. Vnitřek vozu může být v zimě také velmi chladný, když je motor vypnutý.

Užijte si se svým čtyřnohým chlupáčem zimních radovánek nebo si udělejte krásnou procházku zimní krajinou. Buďte však opatrní a ohleduplní nejen k sobě, ale zejména k vašemu pejskovi.