Jak správně vybrat postroj pro psa

Na trhu naleznete nepřeberné množství postrojů pro psy. Vybrat ten správný, který vašemu psovi sedne, může být pěkný oříšek. Postroj by měl být prodyšný, pohodlný a nesmí psa nikde tlačit.

Na co budete postroj využívat?

Nejdříve si odpovězte na základní otázku - na co budete postroj používat. Chodíte se svým psem často na dlouhé túry? Nebo potřebujete postroj na speciální výcvik? Pokud se svým psím kamarádem chcete aktivně sportovat a věnovat se například canicrossu, tak budete potřebovat specializované vybavení. Pokud chcete postroj především na každodenní venčení, tak vám výborně postačí klasický kvalitní a polstrovaný postroj, který pejska nebude nikde škrtit.

Druhy postrojů

Při výběru si důkladně promyslete, na jaké účely postroj potřebujete - dle toho budete vybírat konkrétní kus. Měření psa přijde až následně.

Klasické postroje

Jsou velmi oblíbené, protože mají univerzální uplatnění. Můžete je využít při venčení, delší procházce a hodí se pro všechna plemena. Nevýhodou je trochu oblékání, pejsek musí být trpělivý. 

Sportovní a tažné postroje

Na běžnou vycházku se nehod - už z názvu je zřejmé, že sportovní postroj je pro pejsky, kteří se svým páníčkem běhají nebo dělají jiné outdoorové aktivity. Na sporty, kde se uplatňuje tah psa jsou vhodné tažné postroje. Pro canicross využijte speciální postroje určené pro běh se psem

Postroje D-ring

Hodí se spíše pro menší plemena pejsků (čivavy, jorkšíry, atd.). Majitelům psů se s nimi snadněji manipuluje, protože se rychle a jednoduše nasazují.

Norské postroje

Tyto postroje se používají při sportovních aktivitách jako je flyball nebo agility. Velice dobře se s nimi manipuluje, protože kopírují pejskovo tělo. Nemusíte jim nikterak zvedat nohy, protože popruhy jsou vedeny v půlkruzích. Jsou vhodné i pro psi s citlivější a jemnější kůží.

Obranářské postroje

Mají své využití při výcviku psů ve sportovní kynologii. Na zádech mají úchyt pro lepší manipulaci a výcvik psa. Využívá je policie, záchranáři a jsou vhodné spíše pro střední a velká plemena.

Cestovní postroje

Tyto postroje se nepoužívají na procházku nebo výlet, ale využijete je na převoz psa v autě. Díky tomu, že jsou široké a podložené, zajišťují pejskovi bezpečné cestování.

postroj-do-auta-1

Jak změřit psa?

K měření psa na postroj vám bude stačit krejčovský metr. Snažte se, aby pejsek stál při měření rovně. Můžete přizvat pomocníka, který bude držet pamlsek a pejska motivovat ke spolupráci.

Budete potřebovat tyto dvě míry:

  • obvod hrudníku,
  • obvod krku.

jak-spravne-zmerit-psa-pro-postroj

Měření vám zabere jen chvilku a za tu jistotu, že pejskovi postroj padne, to určitě stojí. Změřte obvod krku zhruba v místě, kde váš pes nosí obojek. Další obvod, který budete potřebovat, je obvod hrudníku - za kohoutkem (hrbolek, kde krk psa přechází v hřbet) oviňte metr pod psím břichem a zpět nahoru. Pro jistotu můžete změřit délku mezi těmito obvody - přes kohoutek a mezi předníma nohama.

Když pejskovi postroj nasadíte, měly by se vám pod něj vejít dva prsty - tak poznáte, že psa nikde neškrtí.

Věříme, že jsme vám s výběrem postroje poradili. Pokud byste měli ještě další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.