Dovolená se psem v Jeseníkách

Jeseníky jsou skutečným horským rájem, plným přírodních pokladů, stovek dobře značených turistických tras, naučných stezek, vodopádů, jeskyň a nesčetných vyhlídek. Vyrazte s rodinou a se svým čtyřnohým kamarádem na dovolenou do této syrové a zároveň romantické krajiny. Zregenerovat po túře se můžete léčivými prameny v malebných Lázních Jeseník.

Tipy na výlety v okolí

Rozhledna Zlatý Chlum

Přístup na Zlatý Chlum vede z Jeseníku po turistické cestě barvy červené nebo modré. Z druhé strany z Rejvízu též po červené turistické značce. Pokud chcete zvolit s pejskem nejkratší cestu, musíte vyjít z České Vsi po modré turistické značce. Zlatý Chlum má 875 m.n.m. a na jeho vrcholu se tyčí kamenná, 26 metrů vysoká rozhledna. Nechte svého psího kamaráda dole u rozhledny a vyšlápněte si to nahoru, kde uvidíte krásný výhled do Polska na Otmuchowské jezero, celé pásmo Hrubého Jeseníku od Pradědu až k Šeráku.

Otevírací doba

Za příznivého počasí denně, květen - září 10:00 - 18:00 hod.

Vstupné

dospělí: 25,- Kč, studenti a důchodci: 20,- Kč, děti: 15,- Kč

Rejvíz

Rejvíz leží cca 7 km jihozápadně od Zlatých Hor, je nejvýše položenou obcí ve Slezsku. V okolí najdete několik turistických zajímavostí: zříceninu hradu Koberštejn, Velké mechové jezírko nebo památník obětem 1. světové války. Státní přírodní rezervace Rejvíz má rozlohu 350 ha a je největším rašeliništěm Moravy a Slezska. Nachází se zde 2km naučná stezka, kam můžete i s psíkem, musíte ho mít ale na vodítku.

Vstupné

dospělí: 30,- Kč, děti od 6 let a studenti do 26 let: 20,- Kč a děti do 6 let zdarma

dovolena-v-jesenikach

Zdroj: www.kudyznudy.cz

Z Červenohorského sedla přes Keprník a Šerák do Ramzové

Výchozím bodem vám bude chata Horské služby na Červenohorském sedle, vystoupáte lesní cestou po červené značce k Bílému sloupu. Za chvíli dojdete na Vřesovou studánku, o které se traduje, že v 15. století si tu lesník vyléčil svůj oční neduh a pověsil na blízký strom posvátný obraz. Od té doby zde hledali uzdravení i další lidé.

Od Vřesové studánky dojdete do Červenohorského sedla, odkud vystoupáte po červené značce na Trojmezí, dále jdete po červené značce až na vrchol Keprníku (1423 m). Za dobré viditelnosti odtud můžete vidět i Krkonoše se Sněžkou a Beskydy. Z vrcholu klesáte zpět do sedla, kde se z pravé strany vydáte po modré značce. Souběhem po modré a červené značce dojdete k informačnímu místu Šerák - rozcestí, dále vystoupáte po modré k Jiřího chatě, kde se můžete s psíkem občerstvit.

Můžete se dojít po žluté značce podívat na vrchol Šeráku, z něhož je rozhled na Jesenicko, Rychlebské hory a Kralický Sněžník. Vracíte se zpět od chaty po modré značce k informačnímu místu Šerák - rozcestí a klesáte po kamenité červeně značené cestě ke Koňské vyhlídce, kde je překrásný výhled do údolí říčky Branné. Klesáte dál a dojdete na Čerňavu, kde se nachází mezistanice sedačkové lanové dráhy z Ramzové na Šerák. Z Čerňavy sestupujete po červené značce kolem studánky Dobrá voda, projdete pod lanovkou a vlevo klesáte až ke spodní části lanovky. Odtud dojdete k parkovišti, dáte se doprava a přes železniční přejezd dojdete k chatě v Ramzovském sedle.

Trasa má přes 15 km a trvá cca 5 hodin.

Vhodné dog-friendly ubytování

Jeseník

Penzion U Lukáčů

Hledáte-li hezké a levnější ubytování s psíkem, 1 km od města Jeseník se nachází Penzion u Lukáčů. Penzion je po rekonstrukci a uvnitř je útulná restaurace, kde si můžete ráno vychutnat dobrou snídani.

Loučná nad Desnou

Hotel Červenohorské sedlo

Chcete mít Jeseníky přímo na dlani? Doporučujeme Hotel Červenohorské sedlo v nadmořské výšce 1013 m n. m., hotel poskytuje komfortní ubytování i výhodné balíčky pro páry nebo rodiny s dětmi. I tady jsou pejskové vítáni.

Rejvíz

Férovka - horská chata Josefa Odložila

Jedinečná atmosféra a útulné prostory - to je Férovka - horská chata Josefa Odložila. Ubytování je tu rozdělené do několika kategorií, vybrat si můžete i turistický pokoj s vlastním spacákem a pejsek, pokud má svůj vlastní pelíšek, tu také může přenocovat.

pes-vylet-do-prirody

Jak se do Jeseníků dostat?

Vlakem

> > Vlaky ze stanice Praha do stanice Jeseník

Průměrná doba trvání cesty je 4 hodiny. První vlak odjíždí v 01:39. Poslední odjíždí v 20:24. Se psem ve vlaku můžete cestovat téměř ve všech vlacích kategorie 2. třídy. Pes musí mít nasazen náhubek a měl by být na vodítku nakrátko. Cena za pejska se odvíjí podle počtu ujetých kilometrů. Platí, že vodící a asistenční psi se vezou zadarmo. Více informací se dozvíte na stránkách Českých drah.

Dálkovým autobusem

> > Praha - Hradec Králové - Jeseník

Rychlé wi-fi připojení, polohovatelná sedadla, topení i klimatizace, bezplatná jízdenka bez nutnosti tisku, co víc si přát. Na moravských linkách Arriva je možná přeprava až dvou psů s jedním cestujícím, řidič vás do autobusu nemusí přijmout, pokud již v autobuse jsou další psi nebo je vyčerpaná kapacita spoje. Místa pro psy nelze bohužel rezervovat předem.

Autem

Nejlepší trasa je po D11 na Hradec Králové. Kratší cesta vede přes Kostelec nad Ohří, Žamberk a Králíky. Delší cesta o 40 km přes Pardubice a Litomyšl. Po cestě na Kralický Sněžník do města Jeseník doporučujeme jet přes Polsko.

Co sbalit na dovolenou se psem?

  • Očkovací průkaz s platným očkováním proti vzteklině.
  • Kartička se jménem psíka, vaše jméno a tel. kontakt na vás.
  • Lékárnička - nezbytná nejen pro vašeho psíka, ale i pro vás
  • Cestovní misky - nejlepší je zásobit se dvěma - jednu misku na vodu a druhou  misku na jídlo.
  • Balená voda - aby váš pes měl během cesty stálý přístup k vodě, zejména v horkých dnech.
  • Ochranný potah do auta -  v závislosti na tom, jak je váš pes naučený cestovat, může být umístěn v přepravní kleci nebo přímo uvnitř automobilu. Chcete-li zajistit bezpečnou cestu pro vašeho domácího mazlíčka, měli byste také myslet na postroj.
  • Vodítko a náhubek

Tak už se také nemůžet dočkat až vyrazíte za dobrodružstvím? Doufáme, že jsme vám tímto článkem dodali trochu inspirace do cestování s vaším pejskem po Jeseníkách.