Zdraví psů - jak pečovat o psí uši?

Věděli jste, že uši jsou pro psa jedním z nejdůležitějších orgánů? Jsou ovládány silou 18 svalů, mohou jít nahoru, dolů a otáčet se různými směry. Psí uši dokáží sledovat zdroj zvuku a dokonale jej definovat. Ovšem pod podmínkou, že jsou zdravé a upravené. V dnešním článku pro vás máme pár tipů, jak svému psovi vyčistit uši.

Proč čistit psovi uši

Je nutné čištění uší psa? Vědět, jak čistit psí uši, může být nezbytné, protože v uších psa je obvykle teplo a vlhko. A to jsou nejlepší podmínky pro růst bakterií, které podporují záněty, bakteriální a plísňové infekce. Jde o jedno z nejčastějších onemocnění, které majitelé psů hlásí veterináři.

Potřeba mytí uší vašeho psa závisí na jeho stavu. Čistotu ucha psa můžete snadno zkontrolovat - stačí vatový tampon nebo gáza navlhčená vodou. Otřete vnitřek ucha psa a zkontrolujte, zda se na materiálu neusazují nečistoty. Pokud ano, znamená to, že uši vašeho psího mazlíčka potřebují důkladnější čištění. Pokud máte čistý vatový tampon, psovi uši čistit nemusíte. 

Jak často čistit svému psovi uši

Je to individuální záležitost. V ideálním případě byste měli jednou týdně psovi zkontrolovat uši, abyste zjistili, zda nepotřebují vyčistit. Uši se vašemu psímu mazlíčkovi rychleji zašpiní na jaře a v létě, kdy je pes často venku, než v zimě, kdy nejraději tráví čas v psím pelíšku.

Pokud potřebujete umýt uši svému psovi, musíte to udělat velmi jemně. Psí uši jsou citlivé a mohou se snadno podráždit! Naučte se, jak pečlivě čistit uši svému psovi v několika krocích.

Jak čistit svému psovi uši?

  1. Umyjte ušní boltce svého psa sterilním gázovým tamponem navlhčeným fyziologickým roztokem nebo převařenou vodou.
  2. K čištění vnitřku ucha použijte speciální čistící roztok na uši Francodex. Aplikujte 2-3 kapky přípravku do každého ucha a poté jemně masírujte ušní boltce, aby roztok rychleji účinkoval. V žádném případě nedávejte psovi vatové tyčinky do uší.
  3. Nakonec čistým vatovým tamponem odstraňte přebytečný přípravek z ucha psa a důkladně jej osušte.

psi-usi-cisteni

Jaké další prostředky použít na čištění uší vašeho psa?

 

  • Bajazin - pokud se vašemu psovi tvoří opakované záněty uší a nic nepomáhá, vyzkoušejte tento veterinární pudr. Neobsahuje antibiotika, umělá barviva, parabeny ani silikony. Pomáhá odstranit svědivost kolem uší, zápach uší nebo nadměrnou tvorbu ušního mazu
  • TraumaPet oto Ag sol - používá se k čištění vnějšího zvukovodu a odlučování mazu. Obsahuje nanostříbro, které má antimikrobní a fungicidní účinky.

Jak poznat ušní problémy u psů

Stojí za to vědět, že pes může trpět onemocněním sluchového ústrojí, jako je zánět středního ucha. Psí uši jsou velmi citlivé. Specifickým příznakem zánětu je drbání ucha a klepání hlavou. Nemocný mazlíček může mít také horečku, tráví více času v pelíšku a vykazuje sníženou chuť k jídlu. 

Jistě jste si všimli, že váš pes s vámi komunikuje přes uši. Když má radost, postaví je na stojato, a když je v rozpacích nebo má strach - uši položí. Pes se zánětem středního ucha zůstává v takové komunikaci pasivní. Postižené ucho je často nehybné.

Jak by mělo vypadat ucho zdravého psa? Kůže uvnitř musí být světle růžová, suchá a stejně teplá jako zbytek těla vašeho psa. Neměly by na něm být žádné výtoky ani krusty.

Pokud máte podezření na infekci ucha u vašeho psa, zajděte s ním k veterináři. Toto onemocnění je obvykle spojeno s předepsáním antibiotik. 


Hygiena psích uší je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou by měl mít každý starostlivý páníček na paměti. Psí uši jsou díky své anatomické stavbě ideálním prostředím pro mikroby, které mohou způsobit zánět. Proto je nezbytné pravidelně kontrolovat uši svého psa a na čištění používat speciální přípravky na čištění uší.

Autorka: Renáta Šestáková