Pomoc! Můj pes je tlustý - co s tím?

Ačkoliv se to špatně přiznává, stále více psů v posledních letech trpí nadváhou. Často si toho ani nevšimnete, či dokonce všimnout nechcete, ale pravdou je, že psi kteří trpí nadváhou žijí mnohem kratší a méně spokojený život.

Faktorů, proč váš pes přibírá, může být celá řada, ale ve většině případů je skutečně způsobena nadměrným krmením. Pes svou touhu po jídle ovlivnit nedokáže a proto je pouze na vás, abyste mu zajistili správný a přiměřený příjem živin.

stene-jak-krmit

,,Tak málo? Vždyť bude mít hlad…” aneb jak psa správně krmit

S krmením psa je to zkrátka jako s dětmi. Nejlepší je vytvořit takový režim, který vyhovuje jak vám, tak i vašemu mazlíčkovi, a poté ho co nejpravidelněji dodržovat.  Na balení krmiva se vždy dočtete doporučenou denní dávku, kterou podle vlastního uvážení na určené množství porcí. Vždy je ale lepší volba z doporučené dávky ubrat a dopředu počítat s nějakým tím pamlskem, který váš pes dostane během dne. Štěňata se rychle vyvíjí a také přes den vydají spoustu energie, proto je vhodné je krmit vícekrát denně. Naopak dospělým a starším psům stačí krmení 1-2x za den. Při dávkování a výběru krmiva samozřejmě záleží také na velikosti, zdraví, fyzické kondici a množství aktivity, kterou pejsek během dne vykoná. Je zkrátka nutné psa krmit s rozvahou a spíše méně, než zbytečně moc.

Jak mohu problémům předcházet?

Kromě již zmíněných tipů ohledně správného krmení, existuje několik dalších návyků, jejichž dodržování přispívá k udržení správné váhy pejska a také zdravému metabolismu.

Dostatečný pohyb

Abyste u psa předešli problémům, a to nejen těm s obezitou, je třeba se mu dostatečně věnovat, a to především co se venčení a pohybu na čerstvém vzduchu týče. Spousta majitelů dělá velkou chybu, pokud si myslí, že psovi, který žije na zahradě, nikoli uvnitř bytu, stačí venčení jednou za čas. To je ovšem velký omyl. Pro každého pejska platí, že jeho denním minimem by měly být tři procházky dlouhé alespoň 30 minut, a to ráno, odpoledne a večer před spaním. I pro zahradní psi je velmi důležité, aby se dostali na procházku mimo prostory zahrady. Poznávají tak nové prostředí, což pro svůj šťastný život neodmyslitelně potřebují, a pokud ho celý tráví pouze na jednom místě, není už rozdíl v tom, zda to bylo na zahradě nebo v bytě.

pes-pohyb

Minimální přísun pamlsků

 Další věc, kterou pro psa můžete udělat, je učit ho novým věcem, ať už na cvičištích a hřištích pro psi, nebo jen doma na zahradě. Ačkoliv se hrátky se psem zdají být bezvadnou činností, i k tomu se pojí lákadla, kterým musíme ve vlastním zájmu odolat. Každý hrdý majitel chce svého pejska odměnit za dobrý výkon, ale s pamlsky byste měli opravdu šetřit. Dnes už sice najdete spoustu druhů, které jsou při správném dávkování psovi odměnou, a zároveň prospívají jeho zdraví, ale i tak je třeba se nad tím zamyslet. Mezi nejméně vhodné patří především piškoty a sušenky. Ty jsou vyrobeny převážně z mouky a tuků, což je kombinace, která k nadváze přispívá nejvíce. O to větší problém je, pokud jsou pamlsky doplněny velkým množstvím cukru.

Jsou plemena se sklony k obezitě?

Někdy se i přes správné správné návyky a prevenci můžete setkat s tím, že se pejskova váha stále pohybuje na hranici. Některá plemena mají k obezitě sklony a vy často nenaděláte nic jiného, než že na jeho stav dohlížíte a pravidelně ho konzultujete s veterinářem. Nejvíce se toto riziko týká především malých plemen, jako jsou například mops, jezevčík, čivava či anglický buldog. U větších se poté jedná například o zlaté a labradorské retrívry, bernští salašničtí psi, bernardýni a podobně.

Je tlustý nebo je to srst? Poznám to?

Jestli má váš pes nadváhu nebo ne, vám bezpečně řekne veterinář, ale pokud budete pozorní, dokážete některé faktory rozpoznat i sami. Nejlépe se obezita poznává pohmatem v přední polovině těla. Žebra by měla být snadno nahmatatelná, ale při běžném pohybu nijak nevyčnívat z pod kůže. Pokud jsou vidět při skoku či jiném protažení těla, je to ideální stav. Také při pohledu na psa ze shora bychom měli jasně vidět, že tělo je rozšířené v oblasti nohou, ale naopak hrudník a záda před zadníma nohama jsou užší. U dlouhosrstých psů jsou tyto znaky podstatně hůře rozpoznatelné, ale pokud se o výživu vašeho psa dobře staráte, bude důkladné prohmatání jistě postačující.

 Co s tím, když už je pes obézní?

Obezitu u psa se rozhodně nesmí zanedbat, jinak se může vyvinout v mnohem závažnější zdravotní komplikace.

Prvním krokem k řešení problému je uvědomění si, že se týká i vás. Často se majitelé obézních psů ohání větami typu ,,Tak prostě rád jí, no a co? Na tom není nic špatného.” nebo ,,Přece mu to nebudu zakazovat. Jen ať má šťastný život.”. To je ale velká chyba. Pokud je váš pes obézní, musíte si to umět přiznat a začít vše řešit s veterinářem.

Řešením určitě nejsou pochybné diety z internetu či pokusy o to nechat psa “vyhladovět”. Pokud se chcete s obezitou vypořádat sami, máme pro vás několik tipů, jak na to.

 Jak už vyplývá z předchozích odstavců, existuje několik základních věcí, které můžete udělat. Upravit režim krmení tak, aby byl pro psa co nejvhodnější, zvýšit výdej energie a také minimalizovat přísun ostatního krmiva.

Se zvýšením pohybu psa vám kromě pravidelných procházek mohou pomoci některé hračky, jako například vrhací míčky, přetahovadla či překážky a houpačky pro psi. S těmi se váš mazlíček vyřádí a vybije tak spoustu energie.

     pes-agility-vycvik_1

Také je při snižování hmotnosti pejska vhodné změnit krmivo. Není to nutností, ale krmiva se sníženým obsahem kalorií v sobě kombinují spoustu benefitů, které pes s obezitou skutečně potřebuje.

Pejska během procesu hubnutí každý týden važte a kontrolujte úbytek jeho váhy. Za týden by to mělo být 1-2% tělesné hmotnosti. Pokud se ani po dvou měsících nedostaví žádný výsledek, je problém pravděpodobně větší a je nutné navštívit veterinu.

Pokud si ale i přes to nejste jistí a nechcete se do ničeho pouštět sami, nebojte se zeptat, není to ostuda. Bude-li pro vašeho psa vhodným řešením dieta, předepíše vám ji veterinář a také vám vysvětlí vše, co ohledně psí nadváhy potřebujete vědět.

Co může obezita u psa způsobit?

Nakonec je třeba zmínit, jaké dopady může obezita na zdraví psa mít. U některých plemen se potíže podobojí, u jiných jsou zcela individuální, ale mezi ty základní jich řadíme několik.

Onemocnění pohybového aparátu

Pokud má pes výrazně větší hmotnost, než je pro něj zdravé, stane se z ní neskutečná zátěž pro jeho páteř, klouby a v podstatě celý pohybový aparát. Jeho tělo zkrátka není schopno nést o tolik větší váhu a pohyb se tak pro psa stává bolestivým a obtížným. Z toho následně vzniká artritida a nespočet dalších zánětů, k jejichž tvorbě přispívá tuková tkáň.

Je-li váš pes již ve stádiu, kdy jeho klouby trpí nějakým onemocněním, jistě pro něj bude vhodný některý druh ortopedického pelíšku, který mu při odpočinku značně uleví od bolestí

Zkracování délky života

Při nadváze se oběvují také komplikace, které výrazně zkracují délku života oproti psům, kteří mají váhu zdravou. Obezita vede k oslabení imunitního systému a tím pádem je pes mnohem náchylnější k nejrůznějším chorobám a infekcím. Pokud se s nimi dokáže vypořádat, je to pro něj neskutečně náročné a mnohem více to ohrožuje jeho život. Vysoká tělesná hmotnost také představuje velkou zátěž pro plíce, srdce či ledviny a rapidně zvyšuje pravděpodobnost kolapsu či selhání srdce.

Další závažné komplikace

Mezi další potíže patří například kožní problémy, trávicí potíže, velké riziko cukrovky. Další komplikací je neplodnost a to jak psů, tak fen. Psi s nadváhou mají velmi nekvalitní spermie s významně sníženou životností. Pokud jsou obézní štěňata, hrozí jim nejrůznější růstové a vývojové vady.

nemocny-pes

Závěrem je nutno dodat, že nadváha u psů není nic, za co byste se měli stydět, pokud se rozhodnete tento problém řešit. Je třeba jednat s rozumem a myslet především na zdraví a spokojenost vašeho čtyřnohého člena rodiny.